Rak prostaty

Czym jest rak prostaty?

Prostata, stercz lub gruczoł krokowy to różne nazwy tego samego narządu płciowego męskiego, odpowiadającego za produkcję płynu nasiennego, w którym znajdują się plemniki. Dzięki niemu są ruchliwe i mogą przetrwać w niesprzyjających warunkach. Gruczoł krokowy usytuowany jest blisko odbytnicy, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Po 30. roku życia, u większości mężczyzn, prostata zaczyna się rozrastać. To naturalne zjawisko związane jest z wiekiem i nazywa się łagodnym przerostem prostaty. Choroba o łagodnym przebiegu utrudnia oddawanie moczu, ale bezpośrednio nie zagraża choremu. Drugim co do częstości schorzeniem gruczołu krokowego jest nowotwór złośliwy, czyli rak. To jedna z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Potencjalnie zabójczy nowotwór może być uleczalny, o ile zostanie rozpoznany w możliwie wczesnej fazie choroby – kiedy jest on ograniczony do gruczołu krokowego.

Czynniki wpływające na wystąpienie raka prostaty:

  • Wiek. Im starszy mężczyzna, tym ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe. Ponad połowa przypadków diagnozowana jest u pacjentów po 70. roku życia.
  • Obciążenie genetyczne. Jeżeli ojciec lub brat zmagał się z nowotworem, ryzyko wystąpienia choroby jest dwukrotnie większe niż u osób, których krewni nie chorowali.
  • Niewłaściwa dieta. Wyniki badań wskazują, że częste spożywanie produktów wysokotłuszczowych i białkowych może zwiększyć ryzyko powstawania raka prostaty.
  • Pochodzenie etniczne. Nowotwór gruczołu krokowego występuje znacznie częściej u osób czarnoskórych niż u Europejczyków i Azjatów.

OD POJAWIENIA SIĘ PIERWSZYCH KOMÓREK RAKOWYCH DO MOMENTU WYSTĄPIENIA OBJAWÓW MOŻE UPŁYNĄĆ NAWET KILKANAŚCIE LAT. DLATEGO NIEZWYKLE WAŻNE W PROFILAKTYCE TEJ GROŹNEJ CHOROBY SĄ REGULARNE WIZYTY U UROLOGA!

Objawy choroby

Rak prostaty na ogół nie wywołuje charakterystycznych objawów, tym bardziej, że może współwystępować z łagodnym przerostem gruczołu, który odpowiada za dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, do których należą:

  • Częste oddawanie moczu, nawet w nocy.
  • Trudności z oddawaniem moczu, pacjenci mają często problem z rozpoczęciem mikcji, a strumień moczu jest przerywany albo słaby.
  • Uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, pacjenci ciągle odczuwają parcie na mocz.
  • Jeśli nowotwór jest w stadium zaawansowanym mogą pojawić się dodatkowo: bóle w podbrzuszu, krew w moczu, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i inne.

Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Dlatego każdy mężczyzna, który skończył 50 lat powinien raz w roku poddać się kontroli lekarskiej u urologa. Osoby, których bliscy chorowali na raka prostaty, powinny zadbać o profilaktykę jeszcze wcześniej, bo już po 40 roku życia. Wiele przypadków udaje się zdiagnozować już poprzez badanie per rectum (czyli badanie palpacyjne gruczołu przez odbytnicę). Dalsza diagnostyka polega na oznaczeniu swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi. W razie potrzeby diagnostykę uzupełnia się badaniem rezonansu magnetycznego prostaty, zaś kolejnym krokiem powinna być biopsja gruczołu krokowego.

Wybór odpowiedniej kuracji zależy od wieku pacjenta, charakterystyki nowotworu i stopnia zaawansowania choroby. Trzy najważniejsze sposoby leczenia to: operacja czyli radykalne wycięcie gruczołu krokowego, radioterapia oraz leczenie systemowe obejmujące terapię hormonalną lub chemioterapię. Zabieg usunięcia prostaty stosuje się najczęściej u pacjentów, u których guz nie przekroczył anatomicznych granic gruczołu krokowego. Radioterapia polecana jest w przypadkach kiedy chory nie może być operowany lub nie zgadza się na zabieg operacyjny, a także w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, ale bez odległych przerzutów. W przypadkach zaawansowanego raka prostaty stosuje się zazwyczaj kurację hormonalną, której zadaniem jest ograniczenie wpływu testosteronu na komórki nowotworowe.

Zadbaj o siebie!

Mężczyźni często wstydzą się przyznać do swoich dolegliwości, myśląc, że problemy z prostatą to powód do wstydu. Nic bardziej mylnego. Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno.

Kontrola urologiczna stanu zdrowia raz w roku może zapobiec podstępnemu rozwojowi nowotworów dróg moczowych, w tym raka prostaty!