Aktualności

Tydzień Zdrowia Kobiet

#TydzieńZdrowiaKobiet

4 marca zaczyna się Tydzień Zdrowia Kobiet, w którym Ministerstwo Zdrowia zachęcać będzie wszystkie Panie do zadbania o siebie i zrobienia bezpłatnych badań profilaktycznych.

czytaj więcej »
Chłopak i dziewczynka. Szczepienia przeciw HPV.

Szczepienia przeciwko HPV – Dlaczego są ważne?

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z najważniejszych kroków w zapobieganiu pewnym chorobom. HPV to wirus, który może powodować różne problemy zdrowotne, w tym raka szyjki macicy u kobiet oraz inne rodzaje nowotworów u obu płci. Szczepienie jest dostępne i zalecane dla dzieci i młodzieży, ale także dorośli mogą z niego skorzystać.

czytaj więcej »
Zrób COŚ dla zdrowia

Dorośli uczą się zdrowia

Codzienna aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie – to proste C.O.Ś. może i powinien zrobić każdy. Do takich działań będziemy zachęcać w listopadzie w Łodzi, Krakowie, Toruniu oraz Gdyni.

czytaj więcej »
Profilaktyka nowotwory kobiece.

Zrób C.O.Ś. dla zdrowia. Najczęstsze nowotwory u kobiet i jak im zapobiegać

Wraz ze starzeniem się populacji, zmianami cywilizacyjnymi i pogarszającym się wpływem środowiska na nasze zdrowie – nowotwory wśród kobiet stają się coraz większym wyzwaniem. To tym bardziej właściwy moment, aby temu zdecydowanie przeciwdziałać, zwłaszcza, że wielu chorób nowotworowych można uniknąć, zmieniając codzienne nawyki i przeprowadzając regularne badania.

czytaj więcej »
Dzieci. Szczepienia przeciw HPV są skuteczne

Szczepienia profilaktyczne przeciwko HPV

Odkrycie zależności przyczynowo-skutkowej pomiędzy HPV a rozwojem raka szyjki macicy zostało uhonorowane przyznaniem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Prof. Haraldowi zur Hausenowi – niemieckiemu wirusologowi, który zainicjował i pierwszy przeprowadził badania potwierdzające ową zależność.

czytaj więcej »
Kobieta na rolkach, zdrowa żywność.

Co jeść i jak jeść? Wskazówki na Nowy Rok!

Wśród postanowień noworocznych najczęściej pojawia się pragnienie pozbycia się nadmiarowych kilogramów. „Od stycznia idę na dietę”, „W Nowym Roku wreszcie schudnę” – to tylko kilka przykładów postanowień które podejmujemy zazwyczaj pod koniec roku. Jak to zrobić?

czytaj więcej »
Smog

Dlaczego smog jest groźny?

Smog, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to zanieczyszczenie powietrza będące kombinacją czynników chemicznych, fizycznych lub biologicznych, które zmieniają naturalny skład atmosfery.

czytaj więcej »
Konkurs O'SzToZ

Kapitan O’SzToZ sprawdzi wiedzę uczniów z całej Polski!

Już w grudniu tego roku zaczną się zmagania w pierwszym Ogólnoszkolnym Teście o Zdrowiu (O’SzToZ), w którym udział będą mogli wziąć uczniowie z całej Polski. Konkurs będzie oparty na rywalizacji, współpracy i edukacyjnej zabawie, a jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia oraz zdobycie wiedzy niezbędnej do utrzymania dobrej kondycji.

czytaj więcej »
MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE

Dbasz o zdrowie? To Twoja Supermoc!

„MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE” to hasło nowej kampanii edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia skierowanej do dzieci i młodzieży. Jej celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych i uświadamianie, jakie znaczenie ma profilaktyka przeciwnowotworowa już na wczesnym etapie życia.

czytaj więcej »
Światowy Dzień Onkologii

Światowy Dzień Onkologii 2022

4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji warto przypomnieć, że onkologia – często kojarzona głównie z samym procesem leczenia – zajmuje się również zapobieganiem występowania chorób nowotworowych, a także wykrywaniem ich na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju, a więc profilaktyką pierwotną i wtórną.

czytaj więcej »
Nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi – jak się przed nimi uchronić?

Nowotwory głowy i szyi nie są wprawdzie najczęstszymi nowotworami w Polsce (odnotowuje się 5-6 tysięcy nowych zachorowań rocznie), ale z całą pewnością stanowią istotny problem. Nie chodzi tu tylko o medyczny wymiar tych nowotworów, ale również społeczny, gdyż znacząco wpływają one na jakość życia chorych.

czytaj więcej »
Planuję długie życie

Wspólne projekty MZ i MEiN w zakresie profilaktyki zdrowotnej

6 września w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek uczestniczyli w zajęciach o profilaktyce zdrowotnej. Podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawili działania MEiN i MZ w zakresie edukacji o zdrowiu.

czytaj więcej »
Osoby uprawiające sport, bieganie. Rodzian z dziećmi

Aktywność fizyczna jest lekiem

Okres wiosenno-letni to najlepszy czas, aby spróbować wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Ciepła pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu, co z kolei stwarza możliwość podejmowania różnego rodzaju ćwiczeń. Jaki rodzaj aktywności podejmować, aby obniżyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe? Czy intensywność wysiłku i czas jego trwania ma znaczenie?

czytaj więcej »

KONKURS: Zamień palenie na chodzenie!

W związku z tym, że żadna z osób, które zgłosiły się do konkursu „Zamień palenie na chodzenie!”, nie spełniła warunków udziału w przedsięwzięciu, przedłużamy konkurs o kolejne dwa miesiące! Macie zatem dodatkową szansę, by powalczyć o sportowe nagrody, ale przede wszystkim rzucić palenie i wygrać zdrowie!

czytaj więcej »

Chorzy na otyłość

Czy wiesz, że nawet co czwarty dorosły Polak jest otyły? A liczby te stale rosną… Otyłość to choroba, którą charakteryzuje nieprawidłowy lub nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej. Nadmiar tkanki tłuszczowej to nie defekt kosmetyczny, ale schorzenie, które niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, w tym zwiększa ryzyko występowania wielu nowotworów.

czytaj więcej »
Cukier a konsekwencje zdrowotne

Pływamy w morzu cukru

Często słyszymy, że spożywamy coraz więcej cukru. Nie chodzi jednak tylko o biały cukier, ten który znajduje się w cukierniczce. W wielu produktach spożywczych znajdują się duże ilości cukru, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Między innymi z tego powodu spożycie cukru w polskim społeczeństwie znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

czytaj więcej »

Trać kilogramy, zyskuj zdrowie

Cukier ma słodko – gorzki smak. Szybko uzależnia, a zjadany w nadmiarze prowadzi to otyłości, która jest przyczyną wielu groźnych, często śmiertelnych, chorób z nowotworami, schorzeniami serca i cukrzycą typu 2 na czele.

czytaj więcej »
Grupa ludzi w pracy

Wyłoniono zwycięzców III edycji programu „PracoDawca Zdrowia”

Ogłoszono laureatów, organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, programu „PracoDawca Zdrowia”, w ramach którego nagradzane są przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które wykażą ponadprzeciętną troskę o zdrowie swoich pracowników i skuteczność we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy. Certyfikaty otrzymało 17 spośród 29 firm biorących udział w programie.

czytaj więcej »

Aktywny znaczy zdrowy

Jazda na rowerze, taniec, a może zwykły spacer? Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) fundując sobie codzienną porcję ruchu, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej.

czytaj więcej »

Dzień kobiet, dzień zdrowia!

Brak czasu, lęk przed niekorzystną diagnozą czy wstyd przed wizytą w gabinecie lekarskim – bez względu na to, co powstrzymuje nas przed zgłoszeniem się na badania profilaktyczne, warto pokonać obawy, by wygrać zdrowie, a nawet życie.

czytaj więcej »

Męski, odpowiedzialny i zdrowy

„Zrób to sam” – to popularne hasło majsterkowiczów można z powodzeniem odnieść do domowej profilaktyki zdrowotnej. Uważna obserwacja własnego ciała i przeprowadzane co miesiąc samobadanie jąder pozwoli szybko dostrzec zmianę, postawić właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie.

czytaj więcej »

Nie ryzykuj, zbadaj się!

Regularna cytologia to szansa na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium i całkowite wyleczenie. O tym badaniu nie powinny zapominać zwłaszcza kobiety, które są bardziej narażone na ten typ nowotworu.

czytaj więcej »

Nie puść zdrowia z dymem!

Niszczy zdrowie, zabiera urodę i skutecznie drenuje portfel. Na dodatek przeciętny palacz papierosów żyje znacznie krócej od osoby niepalącej. To dostateczne powody, by jak najszybciej powiedzieć nikotynie „żegnaj”.

czytaj więcej »

DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE

Tytoń jest jedną z najbardziej uzależniających i szkodliwych używek na świecie. Ponad miliard ludzi na całym świecie pali papierosy, ryzykując tym samym nie tylko swoje zdrowie, ale również zdrowie swoich bliskich. Jak działa na organizm nikotyna?

czytaj więcej »

Pracowniku! Badaj się!

Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie diagnozuje się nowotwory złośliwe u prawie 170 tys. osób, a 100 tys. pacjentów umiera. Te liczby można zmniejszyć, jeśli podejmiemy powszechne działania profilaktyczne.

czytaj więcej »

MĘSKA SPRAWA – RAK PROSTATY

Rak prostaty to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn i drugi, po raku płuca. Zachorowalność na niego stale wzrasta, a główną przyczyną jest niedostateczna profilaktyka.

czytaj więcej »
Kobieta w okuarach. Tekst: pamiętaj o regularnej cytologii.

Profilaktyka skuteczną bronią walki z rakiem szyjki macicy

O raku szyjki macicy krążą mity, z których większość jest nieprawdziwa. Po pierwsze mówi się, że jest to choroba kobiet prowadzących „rozwiązły” tryb życia i kobiet o niskim statusie społecznym. Drugim mitem jest powtarzana informacja, że po urodzeniu dzieci nie ma potrzeby poddawania się regularnym badaniom ginekologicznym. Po trzecie, że rak to wyrok!

czytaj więcej »
Kobieta na plaży z dzieckiem.

Rak skóry i czerniak (zbadaj skórę po lecie)

Okres letni jest czasem wypoczynku, wakacyjnych wyjazdów i wiąże się ze zwiększoną aktywnością na świeżym powietrzu, a także wydłużeniem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Noszenie letniej odzieży, strojów kąpielowych również skłania nas do baczniejszego przyglądania się naszej skórze, co w konsekwencji częściej mobilizuje pacjenta aby udać się do lekarza w przypadku wykrycia niepokojących go zmian.

czytaj więcej »
Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

Rak prostaty – czy warto się badać?

Rak prostaty jest chorobą mężczyzn coraz częstszą w naszym społeczeństwie. Dlaczego? Żyjemy obecnie coraz dłużej – i to wspaniale. Uważa się jednak, że choroby nowotworowe to często wynik starzenia się naszego organizmu. Typowym przykładem takiego nowotworu, zależnego od wieku jest właśnie rak prostaty, inaczej stercza czy też rak gruczołu krokowego. Najwięcej przypadków tej choroby nowotworowej wykrywanych jest u mężczyzn po 70. roku życia. I uważa się, że to właśnie wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka stercza.

czytaj więcej »
Rak płuca

Rak płuca

Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Liczba zachorowań na raka płuca wynosi około 22 tysięcy rocznie. Rak płuca jest dwukrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn, ale liczba zachorowań kobiet stale zwiększa się.

czytaj więcej »
Ochrona skóry

Mądrze przygotować się do lata

Nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy też na placu zabaw w mieście – na szkodliwe promieniowanie UV jesteśmy narażeni zawsze, gdy przebywamy na słońcu w słoneczny lub letni dzień.

czytaj więcej »
Mężczyzna biegnie, owoce, warzywa, sprzęt do ćwiczeń. Logo Ministerstwa Zdrowia i Planuję Długie Życie.

Co możemy zrobić już dziś, aby uniknąć choroby nowotworowej w przyszłości?

Bardzo często mówiąc o nowotworach zastanawiamy się czy możliwe jest – podobnie jak w przypadku wielu innych chorób – wynalezienie szczepionki, lub leku na raka, które skutecznie chroniłyby nas przed zachorowaniem. Przewrotnie można powiedzieć, że poznaliśmy już takie rozwiązania – co więcej – są one w zasięgu ręki każdego z nas. Badania naukowe pokazują, że nawet ponad 90% przypadków chorób nowotworowych związanych jest z czynnikami zewnętrznymi, których działanie możemy ograniczać lub nawet całkowicie eliminować.

czytaj więcej »
NSO

Narodowa Strategia Onkologiczna

Narodowa Strategia Onkologia (NSO) stanowi najważniejszy dokument, który będzie kształtował podstawowe działania w zakresie onkologii w naszym kraju na najbliższe 10 lat. Została ona zatwierdzona w 2020 roku a obecny rok to pierwszy pełny rok wdrażania jej w naszym kraju.

czytaj więcej »
Światowy Dzień Otyłości.

Otyłość. Choroba nadmiaru

Nieregularne posiłki, przetworzone jedzenie i brak ruchu to najczęstsze przyczyny otyłości. Zbyt duża liczba nadprogramowych kilogramów to nie tylko problemy z sylwetką, ale przede wszystkim poważna schorzenie, które może zrujnować nasze zdrowie.

czytaj więcej »
Kobieta ćwicząca, mężczyzna z książką i tekst zadbaj o swoją kondycję psychofizyczną.

Stres a odporność

Stres w niewielkiej dawce może dodawać nam energii i motywować do działania. Jednak w codziennym życiu znacznie częściej towarzyszy nam długotrwałe napięcie, które osłabia odporność i może prowadzić do wielu groźnych chorób.

czytaj więcej »
Dłonie, krwinka, tekst: morfologia pozwala wykryć wiele poważnych chorób.

Dlaczego ważna jest morfologia krwi?

Od wielu lat specjaliści na całym świecie uważają, że morfologia krwi jest odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Jest ona podstawowym badaniem krwi o zastosowaniu zarówno diagnostycznym, jak i profilaktycznym, które pozwala na ogólną ocenę układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytek krwi.

czytaj więcej »
12 sposobów na zdrowie

Zrób 12 kroków do zdrowia

Jest prosty do zapamiętania, poparty wynikami badań naukowych, a przede wszystkim skuteczny, bo podpowiada, w jaki sposób chronić się przed chorobami nowotworowymi. Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera 12 wskazówek, które z łatwością możemy wcielić w życie, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

czytaj więcej »

Zaplanuj Długie Życie

Trudno policzyć, ile ludzkich istnień udałoby się uratować, gdyby wszystkie osoby, mające możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, rzeczywiście z nich skorzystały. Myślę, że tych

czytaj więcej »
NOWOTWORY NARZĄDÓW GŁOWY I SZYI

NOWOTWORY NARZĄDÓW GŁOWY I SZYI

Nowotwory narządów głowy i szyi powstają w obrębie wargi, jamy ustnej, gardła (część nosowa, ustna i krtaniowa), krtani, zatok przynosowych, struktur oczodołów i gruczołów wydzielających ślinę oraz uszu.

czytaj więcej »
Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie

Z analizy sytuacji zdrowotnej ludności Polski, opracowanej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH, wynikają najważniejsze wyzwania dla umożliwienia Polakom dłuższego życia w jak najlepszym

czytaj więcej »

Czerniak

Opalanie wiąże się z ekspozycją skóry na promieniowanie UV (ultrafioletowe), którego źródłem jest słońce lub lampa UV (w przypadku solarium). Ekspozycja na promieniowanie UV jest

czytaj więcej »

Palenie papierosów

Właśnie mija ponad 30 lat, od kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła 31 maja  Światowym Dniem bez Tytoniu. Co roku też WHO proponuje  hasło, którym

czytaj więcej »

Rak piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym na świecie nowotworem złośliwym wśród kobiet, a także jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health

czytaj więcej »

Profilaktyka czerniaka

Czerniak złośliwy jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry, dynamicznie rozwijającym się i odpornym na leczenie. Aby zapobiec chorobie przede wszystkim należy nie narażać naszej skóry na nadmierną

czytaj więcej »