12 sposobów na zdrowie

Zrób 12 kroków do zdrowia

3 lutego 2021 r.

Jest prosty do zapamiętania, poparty wynikami badań naukowych, a przede wszystkim skuteczny, bo podpowiada, w jaki sposób chronić się przed chorobami nowotworowymi. Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera 12 wskazówek, które z łatwością możemy wcielić w życie, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał ponad 30 lat temu z inicjatywy Komisji Europejskiej. Na przestrzeni trzech dekad, w związku z rozwojem wiedzy medycznej, Kodeks był kilka razy aktualizowany, jednak jego główne założenia pozostały niezmienne.
Zdaniem WHO, na 40-50 procent wszystkich nowotworów mamy wpływ, a przestrzegając zaleceń Kodeksu, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. 

12 kroków, ale jakich? Dwa pierwsze zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem dotyczą palenia papierosów. Rzuć palenie i stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego, który jest bezpośrednią przyczyną powstania raka płuca. Tu eksperci zwracają uwagę nie tylko na palenie czynne, czy bierne, ale nawet tzw. palenie z trzeciej ręki, wynikające z przebywania wśród przedmiotów (kanapy, dywany, meble), w które wniknął dym tytoniowy.

Kolejne zalecenia dotyczą konieczności utrzymania odpowiedniej masy ciała i zdrowego żywienia. Otyłość podnosi ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, dlatego tak ważne jest, byśmy przestrzegali zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, błonnik i antyoksydanty. Powinniśmy także unikać nadmiaru cukru oraz wysokoprzetworzonej żywności. Kodeks zaleca również, by być aktywnym fizycznie. 30 minut wysiłku dziennie lub 10 tysięcy kroków, wspiera nasze zdrowie, odporność i chroni przed niekontrolowanym przyrostem kilogramów.

Kolejnym zaleceniem jest ograniczenie spożywania alkoholu, bądź zupełna abstynencja. Ponad wszelką wątpliwość, alkohol przyczynia się do powstania niektórych typów nowotworów, nie tylko dietozależnych, ale i tych mniej oczywistych, jak na przykład rak piersi. Warto zatem zrezygnować zupełnie z alkoholu, bo zdaniem onkologów, nie ma bezpiecznej dawki etanolu, która uchroniłaby nas przed zachorowaniem.

Kodeks Walki z Rakiem zwraca także uwagę na konieczność unikania nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, podpowiada, w jaki sposób chronić skórę przed promieniowaniem UV oraz przestrzega przed korzystaniem z solariów.

W Kodeksie znajdziemy także zalecenie dotyczące ochrony przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy oraz zalecenie wykonywania szczepień ochronnych. Tu szczególną uwagę twórcy Kodeksu zwracają na szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który jest przyczyną raka szyjki macicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, który może prowadzić do marskości, a w konsekwencji nawet do raka wątroby.

Jeden z punktów Kodeks poświęca kobietom i ich właściwej postawie prozdrowotnej. Mowa tu o ograniczeniu hormonalnej terapii zastępczej oraz korzyściach, jakie kobiecie daje karmienie dziecka piersią.

Ostatni punkt Kodeksu Walki z Rakiem dotyczy profilaktyki wtórnej i korzystania z badań przesiewowych. W Polsce mamy trzy programy badań, pomagające we wczesnym wykryciu raka jelita grubego, raka piersi lub raka szyjki macicy.

12 prostych zaleceń, które bez problemu można wcielić w życie. To nic nie kosztuje, a wspiera coś, co mamy najcenniejsze – nasze zdrowie.

Kliknij i pobierz publikację “12 sposobów na zdrowie” Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.