
Słoneczny pakiet ochronny. Jak mądrze używać słońca?
Ze „słonecznych” zalet warto korzystać odpowiedzialnie i z umiarem – chroniąc skórę i stosując zalecane przez dermatologów kremy z filtrem. Opalając się w bezpieczny sposób
Ze „słonecznych” zalet warto korzystać odpowiedzialnie i z umiarem – chroniąc skórę i stosując zalecane przez dermatologów kremy z filtrem. Opalając się w bezpieczny sposób
Osłanianie ciała przed promieniowaniem ultrafioletowym, obserwowanie zmian na skórze i regularne wizyty w gabinecie dermatologicznym. Stosując te proste zasady zmniejszymy ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór skóry.
Nie ma „bezpiecznego” opalania się, ale nie oznacza to, że nie należy przebywać na słońcu, gdyż wszystkie ekstremalne zachowania są groźne dla zdrowia.
„Rak nie lubi skalpela”, „Lepiej się nie badać, bo jeszcze lekarze coś znajdą” – w naszym społeczeństwie stereotypy dotyczące raka i profilaktyki nadal mają się świetnie. Niestety za wiarę w szkodliwe przesądy i ich bezrefleksyjne powtarzanie można zapłacić własnym zdrowiem.
Będę jadł więcej warzyw i owoców, zrezygnuję ze słodyczy i zapiszę się na siłownię – obiecujemy sobie na początku roku, wierząc głęboko, że tym razem nie zabraknie nam uporu i konsekwencji, by zrealizować ten plan.
Żyjemy w czasach, w których bycie na ciągłych obrotach jest wręcz nobilitujące. Branie nadgodzin postrzegane jest jako ambicja, a rezygnowanie z urlopu to wyraz pracowitości.
Profilaktyka chorób to działania zapobiegające wystąpieniu choroby albo opóźnienie jej postępu. Choroba rozpoznana we wczesnej fazie daje duże szanse na efektywne leczenie.
Czy choroby nowotworowej można uniknąć? Choć nie sposób przewidzieć, kto zachoruje na raka, to należy mieć na uwadze czynniki, które zwiększają ryzyko.
Okres letni jest czasem wypoczynku, wakacyjnych wyjazdów i wiąże się ze zwiększoną aktywnością na świeżym powietrzu, a także wydłużeniem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Noszenie letniej odzieży, strojów kąpielowych również skłania nas do baczniejszego przyglądania się naszej skórze, co w konsekwencji częściej mobilizuje pacjenta aby udać się do lekarza w przypadku wykrycia niepokojących go zmian.
Choroby cywilizacyjne są istotnym problemem zdrowotnym i społecznym nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Przewlekłe choroby niezakaźne, takie jak, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, nowotwory złośliwe stanowią główną przyczynę zgonów i inwalidztwa na świecie.
Nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy też na placu zabaw w mieście – na szkodliwe promieniowanie UV jesteśmy narażeni zawsze, gdy przebywamy na słońcu w słoneczny lub letni dzień.
W październiku 2020 roku na Narodowym Kongresie Żywieniowym ogłoszono nowe „Zalecenia zdrowego żywienia” w formie graficznej talerza zamiast piramidy. Grafice talerza zdrowego żywienia towarzyszy materiał
Zapraszamy do kontaktu
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa
kancelaria@mz.gov.pl
tel: + 48 22 634 93 03
Kontakt dla mediów
Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia
tel: +48 22 831 30 71
biurokomunikacji@mz.gov.pl
Kampania społeczna realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, zadanie Obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia, finansowana ze środków Ministra Zdrowia
Treści zamieszczone w serwisie udostępniane są bezpłatnie. Korzystanie przez użytkowników z treści opublikowanych w serwisie, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa Zdrowia.