
Papieros – fabryka trucizn
Co tak naprawdę truje w papierosie? Czy to nikotyna, którą często oskarża się o całe zło związane z paleniem?
Co tak naprawdę truje w papierosie? Czy to nikotyna, którą często oskarża się o całe zło związane z paleniem?
est większa niż tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Równocześnie pojawiają się kolejne badania, które wskazują na negatywne skutki zdrowotne ich palenia. Co rodzice oraz nastolatkowie powinni wiedzieć o tym pozornie „niewinnym” uzależnieniu?
Sportowe nagrody za pozbycie się szkodliwego, niebezpiecznego nałogu?! Dokładnie taki był cel konkursu Zamień palenie na chodzenie! Chcieliśmy zachęcić Państwa do rezygnacji z papierosów na
Jak dbać o siebie i czego unikać, by żyć nie tylko długo i szczęśliwie, ale i zdrowo? W natłoku medialnych informacji i nie zawsze rozsądnych
W związku z tym, że żadna z osób, które zgłosiły się do konkursu „Zamień palenie na chodzenie!”, nie spełniła warunków udziału w przedsięwzięciu, przedłużamy konkurs o kolejne dwa miesiące! Macie zatem dodatkową szansę, by powalczyć o sportowe nagrody, ale przede wszystkim rzucić palenie i wygrać zdrowie!
Rzucenie palenia to jeden z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, aby poprawić swoje zdrowie. I nie ma to znaczenia ile się ma lat lub jak długo się paliło, gdyż rzucenie palenia w każdym wieku przynosi znaczące korzyści zdrowotne.
Nie spal zdrowia! Papierosom mówimy stanowcze „NIE”! Wybieram niepalenie Zdrowszy, sprawniejszy organizm, perspektywa dłuższego życia i sporo dodatkowej gotówki na koncie, którą dotąd „puszczaliśmy z
„Rak nie lubi skalpela”, „Lepiej się nie badać, bo jeszcze lekarze coś znajdą” – w naszym społeczeństwie stereotypy dotyczące raka i profilaktyki nadal mają się świetnie. Niestety za wiarę w szkodliwe przesądy i ich bezrefleksyjne powtarzanie można zapłacić własnym zdrowiem.
Będę jadł więcej warzyw i owoców, zrezygnuję ze słodyczy i zapiszę się na siłownię – obiecujemy sobie na początku roku, wierząc głęboko, że tym razem nie zabraknie nam uporu i konsekwencji, by zrealizować ten plan.
Niszczy zdrowie, zabiera urodę i skutecznie drenuje portfel. Na dodatek przeciętny palacz papierosów żyje znacznie krócej od osoby niepalącej. To dostateczne powody, by jak najszybciej powiedzieć nikotynie „żegnaj”.
Żyjemy w czasach, w których bycie na ciągłych obrotach jest wręcz nobilitujące. Branie nadgodzin postrzegane jest jako ambicja, a rezygnowanie z urlopu to wyraz pracowitości.
Profilaktyka chorób to działania zapobiegające wystąpieniu choroby albo opóźnienie jej postępu. Choroba rozpoznana we wczesnej fazie daje duże szanse na efektywne leczenie.
Czy choroby nowotworowej można uniknąć? Choć nie sposób przewidzieć, kto zachoruje na raka, to należy mieć na uwadze czynniki, które zwiększają ryzyko.
W każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję.
Choroby cywilizacyjne są istotnym problemem zdrowotnym i społecznym nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Przewlekłe choroby niezakaźne, takie jak, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, nowotwory złośliwe stanowią główną przyczynę zgonów i inwalidztwa na świecie.
Nawet około 90% przypadków zachorowań na raka płuca związanych jest z paleniem papierosów – w dymie tytoniowym znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze.
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Liczba zachorowań na raka płuca wynosi około 22 tysięcy rocznie. Rak płuca jest dwukrotnie częściej rozpoznawany u mężczyzn, ale liczba zachorowań kobiet stale zwiększa się.
W październiku 2020 roku na Narodowym Kongresie Żywieniowym ogłoszono nowe “Zalecenia zdrowego żywienia” w formie graficznej talerza zamiast piramidy. Grafice talerza zdrowego żywienia towarzyszy materiał
Telefoniczna Informacja Pacjenta
tel. 800 190 590 (bezpłatna infolinia)
(24 godz. na dobę/7 dni w tygodniu)
Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa
kancelaria@mz.gov.pl
Kontakt dla mediów
Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia
tel: + 48 22 634 93 03
biurokomunikacji@mz.gov.pl
Planuję Długie Życie (PDŻ) to kampania społeczna realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, zadanie Obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia, finansowana ze środków Ministra Zdrowia
Treści zamieszczone w serwisie udostępniane są bezpłatnie. Korzystanie przez użytkowników z treści opublikowanych w serwisie, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa Zdrowia.