KRÓTKIE BADANIE, DŁUGIE ŻYCIE – DZIAŁAJ PROFILAKTYCZNIE!

Profilaktyka chorób to działania zapobiegające wystąpieniu choroby albo opóźnienie jej postępu. Choroba rozpoznana we wczesnej fazie daje duże szanse na efektywne leczenie. Dlatego tak istotne jest wpisanie badań profilaktycznych na stałe do naszego kalendarza i branie udziału w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest mammografia, cytologia i kolonoskopia. Każde z nich może uratować nam życie.

Rak piersi, rak szyjki macicy oraz rak jelita grubego to nowotwory, które wciąż wykrywane są w Polsce zbyt późno. Niestety, większość osób korzysta z konsultacji lekarskiej dopiero wówczas, kiedy poczuje się źle albo kiedy zaczyna coś boleć. Do tego dochodzi brak czasu i często strach przed chorobą. Wizyty odbywają się zbyt późno, a pacjenci trafiają do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Rozwiązaniem tego problemu są badania profilaktyczne.

Nie lekceważ jelit

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, zarówno pod względem liczby zachorowań jak i liczby zgonów. Statystyki są przerażające – co roku wykrywa się go u ponad 400 tys. osób, z których prawie połowa z umiera z powodu zbyt późnej diagnozy. Choroba ta jest bardzo podstępna, po pierwsze rozwija się przez długi czas – nawet do 10 lat. Po drugie, rosnący nowotwór nie powoduje żadnych dolegliwości aż do momentu, kiedy jest już w zaawansowanym stadium. Chronić się przed nim można za pomocą zmiany diety. Pieczywo gruboziarniste, produkty bogate w wapń, duże ilości warzyw i owoców zmniejszają ryzyko zachorowania. Do tego warto ograniczyć ilość czerwonego mięsa i potraw smażonych – dużo zdrowsze będą gotowane, duszone lub pieczone. Przede wszystkim jednak warto pójść na badania profilaktyczne. Jeżeli w rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego, to należy wykonać kolonoskopię już po 40 roku życia. Osoby z rodzinnymi skłonnościami do tworzenia się polipów w jelicie grubym również powinny wykonać takie badanie. Profilaktyczne badanie kolonoskopowe realizowane w ramach Programu Badań Przesiewowych jest bezpłatne.

Dbaj o piersi

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Wśród nich dużą grupę stanowią odmiany złośliwe. Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, co z kolei daje szanse na całkowite wyleczenie. Rocznie na raka piersi umiera w Polsce niemal dziewięć tysięcy kobiet. Na dziesięć zgonów osiem spowodowała zbyt późna diagnoza. Często wystarczyłoby się zgłosić się na badanie rok, dwa wcześniej. W początkowym stadium choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów. To powód, dla którego kobiety powinny samodzielnie badać swoje piersi. Powinny je zaniepokoić wszelkie zmiany wielkości i kształtu piersi, guzki lub zgrubienia, zmiany koloru skóry piersi oraz zmiany w obrębie brodawki piersi. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska. Zachorowalność na raka piersi jest największa wśród kobiet między 55 a 65 rokiem życia, dlatego program profilaktyki raka piersi, polegający na badaniu mammograficznym, adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat. Badanie w ramach programu jest bezpłatne.

Zapobiegaj rakowi szyjki macicy

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Szybka diagnostyka i wykrycie choroby na wczesnym etapie gwarantuje niemal 100% wyleczalność. Ważnymi czynnikami rozwoju tego nowotworu jest zakażenie wirusem HPV, ale również palenie papierosów, czy niezdrowy tryb życia. Z tego powodu każda kobieta po ukończeniu 25 lat powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. Jeżeli zauważy plamienia między miesiączkami, obfite upławy, ból w okolicy podbrzusza, powinna zgłosić się od razu do ginekologa. Badanie cytologiczne jest bezbolesne i nieinwazyjne, a trwa zaledwie kilkanaście sekund. Program profilaktyki raka szyjki macicy dostępny jest dla kobiet w wieku 25–59 lat, które są zdrowie i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Należy pamiętać, że od badania profilaktycznego przeprowadzonego we właściwym czasie może zależeć nie tylko zdrowie, ale i życie.

Chcesz wiedzieć, jak chronić się przed rakiem? Kliknij tutaj po więcej informacji na ten temat!