Rak prostaty

Czym jest rak prostaty?

Prostata, stercz lub gruczoł krokowy to rożne nazwy tego
samego narządu wchodzącego w skład układu moczowopłciowego
mężczyzny, odpowiadającego za produkcję płynu stanowiącą składową nasienia. Dzięki niemu plemniki są ruchliwe
i mogą przetrwać w niesprzyjających warunkach. Gruczoł krokowy
usytuowany jest blisko odbytnicy, a przez jego wnętrze przechodzi
cewka moczowa. Po 30. roku życia, u większości mężczyzn, prostata
zaczyna się rozrastać. To naturalne zjawisko związane jest z wiekiem
i nazywa się łagodnym przerostem prostaty. Choroba o łagodnym
przebiegu utrudnia oddawanie moczu, ale bezpośrednio nie zagraża
choremu. Drugim co do częstości schorzeniem gruczołu krokowego
jest nowotwór złośliwy, czyli rak. Jest to najczęściej rozpoznawany
nowotwór złośliwy u mężczyzn. Potencjalnie zabójczy nowotwór
może być uleczalny, o ile zostanie rozpoznany w możliwie wczesnej
fazie choroby – kiedy jest on ograniczony do gruczołu krokowego.

Czynniki wpływające na wystąpienie raka prostaty:

  • Wiek. Im starszy mężczyzna, tym ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe. Ponad połowa przypadków diagnozowana jest u pacjentów po 70. roku życia.
  • Obciążenie genetyczne. Jeżeli ojciec lub brat zmagał się z nowotworem, ryzyko wystąpienia choroby jest dwukrotnie większe niż u osób, których krewni nie chorowali.
  • Niewłaściwa dieta. Wyniki badań wskazują, że częste spożywanie produktów wysokotłuszczowych i białkowych może zwiększyć ryzyko powstawania raka prostaty.
  • Pochodzenie etniczne. Nowotwór gruczołu krokowego występuje znacznie częściej u osób czarnoskórych niż u Europejczyków i Azjatów.

OD POJAWIENIA SIĘ PIERWSZYCH KOMÓREK RAKOWYCH DO MOMENTU WYSTĄPIENIA OBJAWÓW MOŻE UPŁYNĄĆ NAWET KILKANAŚCIE LAT. DLATEGO NIEZWYKLE WAŻNE W PROFILAKTYCE TEJ GROŹNEJ CHOROBY SĄ REGULARNE WIZYTY U UROLOGA!

Objawy choroby

Rak prostaty na ogół nie wywołuje charakterystycznych objawów, tym bardziej, że może współwystępować z łagodnym przerostem gruczołu, który odpowiada za dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, do których należą:

  • Częste oddawanie moczu, nawet w nocy.
  • Trudności z oddawaniem moczu, pacjenci mają często problem z rozpoczęciem mikcji, a strumień moczu jest przerywany albo słaby.
  • Uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, pacjenci ciągle odczuwają parcie na mocz.
  • Jeśli nowotwór jest w stadium zaawansowanym mogą pojawić się dodatkowo: bóle w podbrzuszu, krew w moczu, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i inne.
Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Dlatego każdy mężczyzna, który skończył 50 lat powinien raz w roku poddać się kontroli lekarskiej u urologa – to skuteczna profilaktyka raka prostaty. Osoby, których bliscy chorowali na raka prostaty, powinny zadbać o profilaktykę jeszcze wcześniej, bo już po 40 roku życia. Dzięki wnikliwemu badaniu m.in. badaniu per rectum (czyli badaniu palpacyjnym gruczołu przez odbytnicę) oraz oznaczeniu swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi udaje się zdiagnozować wiele przypadków zanim wystąpią objawy choroby nowotworowej. W razie potrzeby diagnostykę uzupełnia się badaniem rezonansu magnetycznego prostaty, zaś kolejnym krokiem powinna być biopsja gruczołu krokowego.

Wybór odpowiedniej kuracji zależy od wieku pacjenta, charakterystyki nowotworu i stopnia zaawansowania choroby.

Trzy najważniejsze sposoby leczenia to: operacja czyli radykalne wycięcie gruczołu krokowego, radioterapia czyli napromienianie prostaty powodujące zniszczenie komórek nowotworowych oraz leczenie systemowe obejmujące terapię hormonalną, której zadaniem jest ograniczenie wpływu testosteronu na komórki nowotworowe oraz chemioterapię czy nowoczesne leczenie molekularne. U wybranych chorych (z grupy raka niskiego ryzyka) stosuje się tzw. leczenie odroczone polegające na aktywnym nadzorze, dzięki czemu możemy uniknąć leczenie radykalnego i ewentualnych powikłań z nim związanych.

Zadbaj o siebie!

Mężczyźni często wstydzą się przyznać do swoich dolegliwości, myśląc, że problemy z prostatą to powód do wstydu. Nic bardziej mylnego. Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno.


Kontrola urologiczna stanu zdrowia raz w roku to skuteczna profilaktyka raka prostaty, która może zapobiec podstępnemu rozwojowi nowotworów dróg moczowych, w tym raka prostaty!

Materiały do pobrania

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą dotyczącą profilaktyki raka prostaty.