Bezpłatne badania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 50 do 69 lat, wykonywane co 2 lata,
  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 59 lat, wykonywane co 3 lata,
  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań.

     

Profilaktyka raka jelita grubego

Kto i gdzie realizuje program? Za realizację Programu badań przesiewowych raka jelita grubego odpowiada NFZ. Badania są także współfinansowane z Funduszy Europejskich.

Jak się zgłosić? Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że jesteś w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosisz się do placówki realizującej program.

Profilaktyka raka piersi

Kto i gdzie realizuje program? Badanie mammograficzne możesz wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski.

Jak się zgłosić? Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do poradni, która wykonuje takie badania.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Kto i gdzie realizuje program? Każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy.

Jak się zgłosić? Aby wziąć udział w programie nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa lub położnej.

Profilaktyka raka prostaty

Skończyłeś 50 lat? Powinieneś raz w roku poddać się kontroli lekarskiej u urologa.
Mężczyźni, których bliscy chorowali na raka prostaty powinni zadbać o profilaktykę jeszcze wcześniej bo już po 40 roku życia.

Profilaktyka nowotworów skóry

Kto i gdzie realizuje program? Kontaktuj się z instytucjami odpowiedzialnymi za realizację programu w danym województwie.                         Jak się zgłosić? Żeby wziąć udział w programie, wystarczy, że zgłosisz taki zamiar w przychodni (u lekarza POZ) biorącej udział w realizacji programu profilaktycznego.

Profilaktyka chorób odtytoniowych​

Kto i gdzie realizuje program? Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) realizują wybrane placówki POZ, które mają podpisaną w tym zakresie umowę z NFZ.
Jak się zgłosić? Nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że się zgłosisz do odpowiedniej placówki realizującej umowę z NFZ w tym zakresie.

CHCESZ RZUCIĆ PALENIE, SZUKASZ POMOCY? ZADZWOŃ!

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108 (dla telefonów komórkowych 22 211 80 15). Więcej informacji na stronie jakrzucicpalenie.pl.

Profilaktyka raka płuca

Program polega na wykonywaniu badań niskodawkowej tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i zostaną zakwalifikowani do badania.

Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe?​

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji dietetycznych.

Skorzystaj z darmowych planów żywieniowych.

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi​

Kto i gdzie realizuje program? Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi realizuje kilka ośrodków w Polsce.            Jak się zgłosić?                  O zakwalifikowaniu pacjenta do badań diagnostycznych zdecyduje lekarz wypełniający ankietę z opisem rozpoznanych objawów.

Informator o terminach leczenia

„Informator o Terminach Leczenia” to prosty sposób na uzyskanie listy miejsc, w których możesz otrzymać pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Tutaj można odnaleźć informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych.

Dane o realizacji programu

Zapoznaj się z danymi o realizacji programu na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.