31maja

Światowy Dzień Bez Tytoniu i 25 lat Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym

31 maja 2021 r.

Nawet około 90% przypadków zachorowań na raka płuca związanych jest z paleniem papierosów – w dymie tytoniowym znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze. Papierosy to trucizna nie tylko dla naszych płuc, ale dla całego organizmu. Dym tytoniowy, także w przypadku biernego palenia – czyli wdychania go z otoczenia, przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób, takich jak np. chorób układu sercowo-naczyniowego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), udarów czy ślepoty.

Niestety, w Polsce nadal około ¼ dorosłych Polaków pali papierosy. Dodatkowo, wśród dzieci i młodzieży widoczny jest bardzo niepokojący trend rosnącego zainteresowania e-papierosami.

W tym roku, 31 maja po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. To dobra okazja aby przypomnieć, że obecnie dysponujemy sprawdzonymi, skutecznymi i opartymi o dowody naukowe metodami leczenia uzależnienia od nikotyny – leczenia, ponieważ uzależnienie od nikotyny zostało oficjalnie uznane za chorobę i umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD-10 (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems).

Proces rzucania palenia nie zawsze przebiega łatwo, dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, oferowanej przez specjalistów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, działającej przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W tym roku mija dokładnie 25 lat od kiedy Poradnia pomaga osobom chcącym rzucić palenie w wyjściu z nałogu, a także udziela wsparcia osobom szukającym pomocy dla swoich najbliższych.

Pomoc i wsparcie niezmiennie można uzyskać pod nr telefonów: 801 108 108 oraz 22 211 80 15. Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-21:00 oraz w sobotę, godz. 9:00-15:00.

Więcej informacji na temat rzucania palenia, a także innych obszarów profilaktyki onkologicznej można znaleźć również na stronie Poradni – www.jakrzucicpalenie.pl, na stronie kampanii Ministerstwa Zdrowia „Planuję Długie Życie” www.planujedlugiezycie.pl oraz na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem www.12sposobownazdrowie.pl.

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega profilaktyka raka płuca? Kliknij tutaj!