Zrób COŚ dla Zdrowia

Zdrowie – prosty wybór

Poznaj drużynę ambasadorów kampanii edukacyjnej „Zrób C.O.Ś dla zdrowia”.

C.O.Ś w tytule kampanii Ministerstwa Zdrowia oznacza: Codzienną aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie. To proste C.O.Ś. promują utytułowani sportowcy, którzy w swoich dziedzinach osiągnęli mistrzostwo. Drużynę ambasadorów kampanii stanowią: Monika Pyrek, Anna Rogowska, Bartosz Bosacki oraz Marek Plawgo. Sportowcy swój sposób na zdrowie przedstawiają w serii krótkich filmów.

Na co dzień nie potrzeba wiele wysiłku, aby zwiększyć swoje szanse na długie i zdrowe życie. Kampania „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” ma uświadamiać, że proste wybory podjęte w odpowiednim momencie mogą być kluczem do uniknięcia chorób nowotworowych. To jeden z elementów długofalowych działań Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie”, które są częścią Narodowej Strategii Onkologicznej. Hasło kampanii stanowi wezwanie do działania, a C.O.Ś. to skrótowiec, oznaczający trzy dziedziny życia, w których powinniśmy wprowadzić zmiany, aby chronić się przed nowotworami. W ramach kampanii prowadzone są działania, które mają motywować do zmiany: do wyboru spaceru zamiast jazdy samochodem, do  zrobienia badań profilaktycznych czy do ograniczenia cukru w diecie. To proste decyzje, które zbliżają nas do poprawy zdrowia i  lepszego samopoczucia.

W ramach kampanii w całej Polsce odbywają się spotkania oraz wydarzenia, których celem jest promocja zdrowia i poprawa świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka oraz profilaktyki chorób nowotworowych. W  kilkunastu województwach są realizowane warsztaty, prowadzone przez edukatorki i edukatorów działających w organizacjach pacjenckich: w Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Edukowaniu i promowaniu zdrowego stylu życia poświęcone są także otwarte wydarzenia – imprezy kierowane do kobiet w wieku 25-69 lat oraz mężczyzn w wieku 25-65 lat, organizowane na terenie 12 województw. W wybranych centrach handlowych oraz podczas imprez sportowych powstają specjalne trójkolorowe strefy, prowadzone przez edukatorów, animatorów, dietetyków oraz trenerów, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na ważne dla zdrowia obszary takie jak: aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularne badanie czy unikanie cukru i używek. W strefie  „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” można sprawdzić BMI, nauczyć się samobadania, dowiedzieć jakie badania przesiewowe należy wykonywać oraz jak ćwiczyć. Od czasu do czasu trójkolorowe strefy C.O.Ś. odwiedzają ambasadorowie akcji, którzy wspomagają działania edukatorów i chętnie pozują do wspólnych zdjęć.

Drużyna „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”

W skład drużyny ambasadorów weszli sportowcy do niedawna jeszcze aktywni mistrzowie w swoich dziedzinach, których sukcesy śledziliśmy wszyscy z zapartym tchem. Obecnie – dzięki zdrowym nawykom, wypracowanym podczas treningów –  zachowują świetną kondycję i mogą stanowić wzór do naśladowania.

W drużynie promującej zdrowe życie znaleźli się:

  • Monika Pyrek – lekkoatletka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata w skoku o tyczce, olimpijka z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu oraz wicemistrzyni Europy;
  • Anna Rogowska – lekkoatletka, tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy;
  • Bartosz Bosacki – piłkarz, były obrońca reprezentacji Polski w piłce nożnej, zdobywca dwóch bramek na Mundialu w 2006 r.;
  • Marek Plawgo – lekkoatleta, biegacz, płotkarz, zdobywca medali indywidualnych i sztafetowych w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy i Świata.

 

Każdy z ambasadorów nagrał cykl krótkich filmów opowiadających o podejściu do kluczowych dla całej kampanii zagadnień, czyli o Codziennej aktywności, Okresowych badaniach profilaktycznych oraz Świadomym Odżywianiu. Filmy są zamieszczane w mediach społecznościowych, a celem ich publikacji jest inspirowanie ludzi szukających motywacji i wskazówek, w jaki sposób dbać o siebie i o swoje zdrowie.

Wszelkie materiały informacyjno-edukacyjne można będzie także znaleźć na stronie internetowej www.planujedlugiezycie.pl.

Projekt jest realizowany przez Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.