Zrób COŚ dla zdrowia

Dorośli uczą się zdrowia

Wydarzenia edukacyjne kampanii „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” w listopadzie.

Codzienna aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie – to proste C.O.Ś. może i powinien zrobić każdy. Do takich działań będziemy zachęcać w listopadzie w Łodzi, Krakowie, Toruniu oraz Gdyni. W specjalnych strefach edukacyjnych na wszystkich chętnych będą czekać specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy.

Przygotowane stoiska edukacyjne sączęścią kampanii społecznej „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Ogólnopolska akcja jest adresowana do dorosłych, a jej cel to uświadamianie, że drobne zmiany w stylu życia i regularne badania mogą być kluczem do uniknięcia chorób nowotworowych. Troska o własne zdrowie wymaga wiedzy. Akcja wspierana jest przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

Twarzami kampanii są znani sportowcy: Monika Pyrek i Anna Rogowska –utytułowane polskie lekkoatletki, tyczkarki, dziś mamy, aktywne zawodowo kobiety, promujące zdrowy styl życia. Bartosz Bosacki, wybitny piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski, dziś tata, biznesmen i nierzadko komentator sportowy oraz Marek Plawgo, polski lekkoatleta, płotkarz, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Świata.

Będziemy dla Was od 16:00 do 20:00:

11 listopada 2023 r – Mistrzostwa Polski w Pływaniu Masters, Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 10, Łódź. Gościem specjalnym będzie Marek Plawgo.

17 listopada 2023 r. – Centrum Handlowe Nowe Czyżyny, ul. Medweckiego 2, Kraków.

18 listopada 2023 r. – Centrum Handlowe Nowe Bielawy, ul. Olsztyńska 8, Toruń.

24 listopada 2023 r. – Centrum Handlowe Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2, Gdynia.

Specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy będą dostępni w specjalnie przygotowanej strefie. Dietetycy pomogą obliczyć BMI i podpowiedzą jak dbać o właściwą dietę. Trenerzy i fizjoterapeuci pokażą, jak można ćwiczyć w domowych warunkach, wyjaśnią ile ruchu potrzeba dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji oraz co robić, by zachować prawidłową sylwetkę. Dla chętnych przeprowadzony będzie krótki trening. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z technikami samobadania oraz otrzymają informacje o okresowych badaniach profilaktycznych i placówkach, w których można je bezpłatnie wykonać.

Równolegle do otwartych imprez organizowane są spotkania warsztatowe, prowadzone przez działaczy fundacji i stowarzyszeń  skupiających osoby, które chorowały na nowotwory. Podczas serii spotkań doświadczeni edukatorzy wskazują, jak zmieniając niektóre nawyki, można zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory.

Kampania – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” to jeden z elementów długofalowych działań Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie”, prowadzonych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Projekt realizowany jest przez Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Wszelkie materiały informacyjno-edukacyjne można znaleźć na stronie planujedlugiezycie.pl.