MĘSKA SPRAWA – RAK PROSTATY

Rak prostaty to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn i drugi, po raku płuca. Zachorowalność na niego stale wzrasta, a główną przyczyną jest niedostateczna profilaktyka. Niechęć do badań, wstyd oraz lekceważenie objawów prowadzą do rozwoju choroby, która często kończy się śmiercią pacjenta.

Prostata to gruczoł krokowy, inaczej nazywany sterczem, który pełni ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Znajduje się w okolicy krocza, pod pęcherzem, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Prostata ma wielkość i kształt orzecha włoskiego. Pełni ważną funkcję związaną z rozmnażaniem się – produkuje płyn bogaty w prostaglandyny i fruktozę, w którym mogą przeżyć wiele godzin plemniki.

Częstym problemem związanym z prostatą są trudności w oddawaniu moczu. Strumień zmniejsza się lub jest przerywany, a mężczyzna może odczuwać ból i dyskomfort- jakby coś działo się wewnątrz z „ciśnieniem”. Najczęściej wiąże się to z przerostem gruczołu krokowego. Początkowo objawia się częstym parciem na pęcherz, oddawaniem minimalnych ilości moczu i wstawaniem do toalety w nocy. Łagodny przerost stercza może prowadzić do groźniejszych następstw, takich jak ostre zatrzymanie moczu i związana z tym niewydolność nerek.

Mały organ duży problem

Najpoważniejszym, a często lekceważonym problemem związanym z prostatą, jest nowotwór złośliwy stercza. Przyczyny jego rozwoju nie są dokładnie znane. Wiemy, że występowanie tego nowotworu związane jest przede wszystkim ze starszym wiekiem – powyżej 60 roku życia oraz czynnikami genetycznymi. Rak pojawia się bowiem w rodzinach, w których kobiety chorowały na raka piersi i raka jajnika, a mężczyźni na raka stercza. Nowotworowi sprzyja dieta obfitująca w cukier, czerwone mięso i tłuszcze zwierzęce, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Do najczęstszych objawów raka stercza należą kłopoty z trzymaniem moczu, pieczenie i krwawienie podczas mikcji, krew w spermie, bóle podbrzusza, a nawet zaburzenia erekcji.

Rak rozwija się wolno i może nie dawać żadnych objawów nawet przez kilkanaście lat. Z tego powodu bardzo istotne jest wykrycie nowotworu we jego wczesnym stadium. Dzisiejsza medycyna daje ku temu wiele możliwości. Pierwszym i podstawowym elementem diagnostyki jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Metoda ta może budzić niepokój, jednak samo badanie trwa krótko i nie wiąże się z bólem, a jedynie z niewielkim dyskomfortem, który szybko ustępuje. Lekarz podczas badania jest w stanie ocenić stan prostaty, wykryć ewentualne guzki, nierówności lub inne zmiany. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Nie należy się go wstydzić, wręcz odwrotnie, kontrola stanu prostaty świadczy o dojrzałym podejściu do profilaktyki i dbaniu o zdrowie. Kolejnym badaniem jest pomiar stężenia substancji nazwanej PSA, która oznacza antygen charakterystyczny dla prostaty. Jeżeli w krwi jest go zbyt wiele, należy skonsultować wynik z lekarzem urologiem. Może, ale nie musi to być objaw nowotworu. Dlatego istotne jest, by samemu nie interpretować wyników badania i skonsultować je ze specjalistą.

Dbaj o siebie

Każdy mężczyzna powinien podjąć działania mające na celu minimalizację ryzyka zachorowania na raka prostaty. Ich efektywność można zwiększyć poprzez właściwą dietę. Mężczyzna powinien dostarczać organizmowi odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, tłuszcze, najlepiej roślinne z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-6 oraz witaminą E. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na spożycie pełnoziarnistego pieczywa, warzyw i owoców.

Podstawą skutecznego leczenia nowotworu prostaty jest jednak jego wczesne wykrycie. Każdy mężczyzna powyżej 40 roku życia powinien raz w roku odbywać poddać się badaniu prostaty u urologa i pamiętać o badaniach profilaktycznych. Szczególną dbałością powinni wykazywać się pacjenci należący do grupy ryzyka ze względu na obciążenia genetyczne (rodzinne), wiek oraz ci z podwyższonym wynikiem PSA.

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie PracoDawca Zdrowia. Więcej informacji na stronie: planujedlugiezycie.pl zakładka PracoDawca Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji na temat bezpłatnych badań, wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.