Zrób COŚ dla Zdrowia

Wydarzenie edukacyjne – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” w Katowicach

Codzienna aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie – to proste C.O.Ś. może i powinien zrobić każdy. Do takich działań będziemy zachęcać kobiety już 13 października 2023 r. w Galerii Katowickiej. W specjalnej strefie edukacyjnej na wszystkich chętnych będą czekać specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy.

Przygotowane stoiska edukacyjne są częścią nowej kampanii społecznej – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. „C.O.Ś.” – w tym skrótowcu kryje się „Codzienna aktywności”, „Okresowe badania profilaktyczne” oraz „Świadome i zdrowe odżywanie”. Ogólnopolska akcja jest adresowana do dorosłych, a jej cel to uświadamianie, że drobne zmiany w stylu życia i regularne badania mogą być kluczem do uniknięcia chorób nowotworowych. Troska o własne zdrowie wymaga jednak wiedzy. Specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy są dostępni w specjalnie przygotowanych ogólnodostępnych punktach promocji zdrowia. Z konsultacji z ekspertami można skorzystać podczas imprez plenerowych, wydarzeń w galeriach handlowych i zawodów sportowych. Dietetycy pomogą obliczyć BMI, zmierzą skład masy ciała i podpowiedzą, jak dbać o właściwą dietę. Trenerzy i fizjoterapeuci pokażą, jak można ćwiczyć w domowych warunkach, wyjaśnią ile ruchu potrzeba dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji oraz co robić, by zachować prawidłową sylwetkę. Dla chętnych przeprowadzany jest krótki trening. Uczestniczki spotkania w Katowicach będą mogły także zapoznać się z technikami samobadania oraz otrzymają informacje o okresowych badaniach profilaktycznych i miejscach, w których można je przeprowadzić.

13 października w Galerii Katowickiej (ul. 3 maja 30) w godzinach 16:00-20:00 będzie można skorzystać z rad ekspertów w trójkolorowej strefie „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”.

Równolegle do otwartych imprez w województwie śląskim organizowane są spotkania warsztatowe, prowadzone przez działaczki Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”. Opisane w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem czynniki ryzyka chorób nowotworowych związanych ze stylem życia, to między innymi: nieprawidłowa masa ciała, nieracjonalny sposób żywienia, niska aktywność fizyczna, dym tytoniowy, alkohol i intensywne opalanie. Podczas serii spotkań doświadczeni edukatorzy wskazują, jak zmieniając niektóre nawyki, można zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory.

Kampania – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” to jeden z elementów długofalowych działań Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie” w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Projekt realizowany jest przez Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” www.planujedlugiezycie.pl oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Więcej informacji znaleźć na stronie internetowej kampanii.