Kampania "Zrób C.O.Ś. dla zdrowia"

„Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”!

Winda czy schody? Fast food czy zdrowa przekąska? Badanie krwi czy bagatelizowanie objawów? Każdego dnia podejmujemy dziesiątki decyzji, które mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nowa kampania edukacyjno-informacyjna Ministerstwa Zdrowia – „ZRÓB C.O.Ś. DLA ZDROWIA” ma uświadamiać, że drobne zmiany w stylu życia mogą być kluczem do uniknięcia chorób nowotworowych oraz planowania długiego życia. Działania w ramach kampanii będą prowadzone przez 12 miesięcy na terenie 14 województw.

Kampania – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”, to jeden z elementów długofalowych działań Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie”, które są częścią Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach prowadzonej kampanii społecznej realizowane są działania informacyjne oraz edukacyjne, których celem jest promocja zdrowia i poprawa świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka oraz profilaktyki chorób nowotworowych, a także zwiększenie zgłaszalności na regularne badania.

Małe kroki, wielkie efekty

Na co dzień nie potrzeba wiele wysiłku, aby zwiększyć swoje szanse na długie i zdrowe życie. Hasło kampanii opiera się na wezwaniu do działania– „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”. C.O.Ś. jest skrótem, który zawiera w sobie trzy dziedziny życia, w których powinniśmy wprowadzić zmiany:

C – codzienną aktywność,
O – okresowe badania profilaktyczne,
Ś – świadome odżywianie.

Działania edukacyjne prowadzone w ramach kampanii „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” mają dawać motywację do wykonania pierwszego kroku w kierunku zmiany na lepsze – wyboru spaceru zamiast jazdy samochodem, zrobienia notatki w kalendarzu o konieczności wykonania badań czy podjęciu decyzji o ograniczeniu cukru w diecie.

Kampania – najważniejsze działania

   1. Edukacja bezpośrednia – lokalne spotkania-warsztaty
    Podstawową formą edukacji bezpośredniej jest realizowany w całej Polsce cykl 140 lokalnych spotkań warsztatowych, prowadzonych przez edukatorki i edukatorów z doświadczeniem choroby nowotworowej wywodzących się z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Podczas tych spotkań ich uczestnicy dowiadują się, jak zmieniając niektóre codzienne nawyki i pamiętając o badaniach profilaktycznych, można zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory.
   2. Otwarte wydarzenia edukacyjne
    Drugą formą edukowania i promowania zdrowego stylu życia są otwarte imprezy kierowane do kobiet w wieku 25-69 lat oraz mężczyzn w wieku 25-65 lat, organizowane na terenie 12 województw i skupione na bezpośrednim angażowaniu uczestników. W wybranych centrach handlowych oraz podczas imprez sportowych powstają specjalne trójkolorowe strefy, prowadzone przez edukatorów i animatorów, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na ważne dla zdrowia obszary takie jak: aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularne badanie czy unikanie cukru i używek. Obecny na miejscu dietetyk przedstawia uczestnikom wydarzeń zalety zdrowego odżywiania, przede wszystkim w kontekście ochrony przed nowotworami, a trener personalny proponuje proste zestawy ćwiczeń.
    Dotychczas trójkolorowa strefa „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” pojawiła się w trzech województwach: Wielkopolskim, Opolskim i Mazowieckim. Specjaliści i trenerzy promowali zdrowy styl życia m.in. w Dopiewie (26 sierpnia), w Poznaniu (1 września), w Opolu (9 września) oraz w Pruszkowie (16 września). Nasze trójkolorowe strefy gościły na takich imprezach jak Enea Ironman 70.3 czy Mistrzostw Polski Elity w Kolarstwie Torowym.
    Osoby odwiedzające strefy miały możliwość pomiaru ciśnienia, wagi i składu masy ciała, a także nauki samobadania przy użyciu specjalnych fantomów. Zainteresowani otrzymali też informacje dotyczące placówek, w których można wykonać przesiewowe badania profilaktyczne, w wybranym regionie.
    Planowanych jest kolejnych 20 wydarzeń w 11 województwach. Najbliższe odbędzie się już 30 września w Galerii Młociny w Warszawie (ul. Zgrupowania AK „Kampinos” 15) w godzinach 16.00-20.00 oraz 1 października podczas meczu piłki ręcznej pomiędzy Gwardią Opole a Orlen Wisłą Płock w Opolu (Stegu Arena, ul. Oleska 72), od godziny 15.00 do 19.00.
   3. Drużyna „ZRÓB C.O.Ś. DLA ZDROWIA”
    Kolejnym działaniem, które ma stać się silną inspiracją i pomóc wykonać pierwszy krok w trosce o swoje zdrowie jest zaproszenie do współpracy „Drużyny ambasadorów kampanii”. W jej skład weszli sportowcy, którzy niedawno zakończyli karierę, ale wcześniej w swoich dziedzinach osiągnęli mistrzowski poziom. Jednocześnie nadal dzięki wypracowanym podczas treningów zdrowym nawykom zachowują świetną kondycję i mogą stanowić wzór do naśladowania.
    W drużynie promującej zdrowie znaleźli się:

   • Monika Pyrek – lekkoatletka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata w skoku o tyczce, olimpijka z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu oraz wicemistrzyni Europy,
   • Anna Rogowska – lekkoatletka, tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy,
   • Bartosz Bosacki – piłkarz, były obrońca reprezentacji Polski w piłce nożnej, zdobywca dwóch bramek na Mundialu w 2006 r.,
   • Marek Plawgo – lekkoatleta, biegacz, płotkarz, zdobywca medali indywidualnych i sztafetowych w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy i Świata.

  Każda z ambasadorek i każdy z ambasadorów kampanii wystąpi w cyklu krótkich filmów, w których pokaże jak w codziennym życiu dba o swoje zdrowie, wprowadzając do niego ruch, zbilansowane posiłki i regularne badania.

  Wszelkie materiały informacyjno-edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.planujedlugiezycie.pl.

  Projekt jest realizowany przez Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.