DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE

Tytoń jest jedną z najbardziej uzależniających i szkodliwych używek na świecie. Ponad miliard ludzi na całym świecie pali papierosy, ryzykując tym samym nie tylko swoje zdrowie, ale również zdrowie swoich bliskich. Jak działa na organizm nikotyna? Jakie choroby wywołuje dym tytoniowy? Gdzie szukać pomocy w rzuceniu palenia? O tym wszystkim dowiesz się dzięki lekturze artykułu.

Wpływ dymu tytoniowego na organizm

Każde uzależnienie to swoiste błędne koło. Nie inaczej sprawy wyglądają w przypadku palenia papierosów. Zaciągnięcie się dymem z papierosa sprawia, że zawarta w nim nikotyna już po 10 sekundach dostaje się do mózgu palacza. W konsekwencji tego następuje gwałtowny wyrzut dopaminy wraz uwolnieniem noradrenaliny. Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności, z kolei noradrenalina to hormon, który odpowiada za pobudzenie. Gdy od zapalenia papierosa mija mniej więcej godzina, poziomy obu substancji zmniejszają się, a palacz zaczyna odczuwać niepokój. Aby pozbyć się niechcianego uczucia, sięga po kolejnego papierosa. W diagnostyce uzależnień nazywane jest to głodem lub też wewnętrznym przymusem sięgnięcia po substancję aby złagodzić pojawiający się objaw tzw. odstawienny.

Tak uzależnienie od nikotyny wygląda na poziomie biochemii mózgu. A co w trakcie palenia dzieje się z ciałem pod czysto fizycznym względem? Nasz organizm w trakcie palenie papierosa wchłania aż 4 tysiące różnych związków chemicznych. 3,5 tysiąca spośród nich stanowią cząstki stałe smoły, wśród których znajdują się tak groźne związki jak krezol, fenol, benzopiren, czy metale ciężkie jak nikiel, polon i arsen. Ekspozycja na wymienione czynniki jest niezwykle niebezpieczna i może prowadzić do występowania wielu chorób.

Nowotwory płuc i inne choroby wywołane paleniem tytoniu

Najpoważniejszą chorobą, którą powodują papierosy, są oczywiście nowotwory płuc. Rak płuca jest najczęściej diagnozowaną chorobą nowotworową na świecie, również w Polsce. W naszym kraju aż 20 procent wszystkich męskich zachorowań na nowotwory dotyczy nowotworów płuc. Panie chorują rzadziej – w ich przypadku rak płuca stanowi 9 procent wszystkich chorób nowotworowych.

Nowotwory płuc są tylko wierzchołkiem góry lodowej, jeśli chodzi o choroby, na których powstawanie wpływ ma palenie. Prócz płuc papierosy wywołują również raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerek. Szacuje się, że palenie tytoniu odpowiada aż za 30 procent zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi!

Palenie jest również głównym sprawcą chorób układu krążenia – np. zawałów czy udaru mózgu. Wedle danych statystycznych papierosy odpowiadają aż za 20 procent zgonów w tego typu schorzeniach.

Wśród innych dolegliwości, za które odpowiada palenie tytoniu, znajdują się choroba zakrzepowo-zatorowa, wrzody żołądka, czy choroba obturacyjna płuc POChP.

Gdzie szukać pomocy w rzuceniu palenia?

Czy wiesz, że paląc papierosy, szkodzisz nie tylko sobie, ale również osobom w swoim otoczeniu? Jeśli więc argument zadbania o własne zdrowie jest niewystarczający, to każdy palacz powinien pomyśleć o osobach, w towarzystwie których często przebywa. Stawka jest niezwykle wysoka – dane statystyczne mówią, że ryzyko zachorowania na raka płuca przez niepalącą żonę palacza jest pięciokrotnie wyższe, niż w przypadku kobiety, której małżonek nie pali!

Pod adresem www.jakrzucicpalenie.pl znajdziesz stronę internetową, która jest prawdziwym kompendium wiedzy o rzucaniu palenia. Dzięki serwisowi dowiesz się jak krok po kroku eliminować papierosy ze swojego życia, w czym pomogą Ci eksperci. Fachową poradę możesz uzyskać między innymi przez telefon, dzwoniąc pod numer 801 108 108 należący do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.