Jak pracować przy komputerze, aby poprawić wydajność?

Przed ekranami komputerów, szczególnie w czasie pandemii, spędzamy długie godziny. Wielu ekspertów zwraca uwagę na szkodliwość takiego spędzania czasu. Co jednak, jeśli z komputera korzystamy w pracy? Warto wprowadzić w życie kilka zasad, dzięki którym dłużej zachowamy zdrowie i sprawność pracując przy komputerze oraz zwiększymy swoją wydajność.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. Jak mawiają specjaliści ergonomiczne stanowisko pracy zwiększa wydajność tego, który tę pracę wykonuje – pracownika. Istotne będą tutaj zarówno odpowiednie meble, jak i odpowiedni sprzęt (a w szczególności jego ustawienie) oraz odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Aby pracować zdrowo i wydajnie, blat naszego biurka powinien znajdować się na wysokości łokci, a krzesło czy fotel biurowy powinny mieć możliwość regulacji odchylenia do tyłu o 15°, posiadać podłokietniki oraz oparcie z zagłówkiem. Podczas pracy w kluczowych stawach (kolana, biodra, łokcie) powinny być możliwe do zachowania kąty proste – co jest istotne również dla odpowiedniego ustawienia myszki i klawiatury. Aby stanowisko pracy przy komputerze było prawidłowo oświetlone, monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, aby uniknąć odbicia światła dziennego w monitorze komputera. Ekran znajdujący się w odległości 60 cm od oczu pozwoli zadbać o wzrok, a możliwość patrzenia na niego na wprost w niewymuszonej pozycji – o kręgosłup.

Podczas pracy przy komputerze warto również zadbać o regularne przerwy. Zgodnie z prawem, pracownikowi, który pracuje przy monitorze ekranowym, przysługuje 5-minutowa przerwa po każdej przepracowanej godzinie. Zdecydowanie warto wykorzystać ją na odpoczynek. Warto wstać z wygodnego krzesła, odejść od biurka i urządzenia, rozprostować nogi, napić się wody. Podczas przerwy warto również popatrzeć przez chwilę w dal, aby rozluźnić okrężne włókna mięśnia rzęskowego oka, które odpowiadają za zdolność akomodacji soczewki. Najlepiej patrzeć w dal na coś zielonego – na przykład zieleń w oddali za oknem – wówczas dodatkowo nasz punkt obserwacji będzie kojący.

W trakcie przerwy warto wykonać również kilka prostych ćwiczeń – rozciąganie rąk i ramion, krążenie ramion czy zginanie i rozciąganie karku. Takie ćwiczenia pozwolą zmniejszyć napięcie mięśniowe wywołane pozycją przy komputerze oraz stresem, ale i zapewnią nam odrobinę ruchu, który jest niezwykle ważny. Dlugotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych, w szczególności nowotworów jelita grubego, dlatego warto również podczas pracy znaleźć moment na odrobinę ruchu.

Jeśli chodzi zaś o ćwiczenia dla osób pracujących przy komputerze, to warto wykonywać je nie tylko w trakcie przerwy od pracy, ale i podczas niej. Wiele z nich możliwe jest do wykonywania bez odrywania Cię od obowiązków. Podczas pracy warto zadbać o rozciąganie zmęczonych pracą na klawiaturze palców. W tym celu możesz po kolei szybko zginać palce, zaczynając od najmniejszego, zaciskając ostatecznie dłoń w pięść, a prostując palce – rozciągać je jak najmocniej. Na wydajność i komfort pracy z pewnością dobrze wpłynie również rozluźnienie górnej części ciała – biorąc wdech, unoś ramiona jak najwyżej, a wydychając powietrze, opuszczaj je energicznie. Możesz też zrobić proste ćwiczenie oddechowe 7×7, czyli wdychaj powietrze powoli nosem i licz do siedmiu, a potem wydychaj powietrze ustami ułożonymi tak, jakbyś chciał dmuchnąć w rurkę do picia lemoniady. To ćwiczenie nie tylko cię odpręży, ale dostarczy także odpowiedną dawkę tlenu dla Twojego organizmu. Postaraj się również znaleźć moment na odejście od biurka i wykonaj rozciąganie mięśnie klatki piersiowej, które odblokują również nerwy biegnące do dłoni – stań przed ścianą i opierając się o nią dłońmi pochylaj się, na wzór klasycznych „pompek”. A jeśli uda ci się wyjść z biura energiczny, szybki spacer przez korytarz, hol przy jednoczesnym głębokim, świadomym oddychaniu przyniesie ukojenie, ale też pobudzi do dalszego działania i wydajnej pracy.

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie PracoDawca Zdrowia. Więcej informacji na stronie: planujedlugiezycie.pl zakładka PracoDawca Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji na temat bezpłatnych badań, wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

Chcesz wiedzieć, jak chronić się przed rakiem? Dowiedz się więcej o profilaktyce nowotworowej, klikając tutaj!