Cytologia – kobiecy „must have”

Cytologia – kilkuminutowy punkt obowiązkowy

Wstyd przed krępującym badaniem, strach przed niekorzystną diagnozą oraz brak wiedzy na temat profilaktyki sprawiają, że część Polek zbyt rzadko odwiedza gabinet ginekologiczny. A przecież rak szyjki macicy wykryty na wczesnym etapie to szansa na całkowite wyleczenie.

W trakcie wizyty lekarskiej ginekolog za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz z szyjki macicy. Materiał jest potem wysyłany do laboratorium, gdzie pod mikroskopem sprawdza się, czy budowa komórek jest prawidłowa. Sama cytologia to proste i bezbolesne badanie, mogące co najwyżej spowodować dyskomfort, które trwa zaledwie kilka minut. Przeprowadzane regularnie pozwala wykryć raka szyjki macicy w początkowym stadium, szybko rozpocząć leczenie i uratować życie. Dlaczego więc spora część kobiet nadal zbyt rzadko korzysta z tej formy profilaktyki, albo w ogóle nie odwiedza gabinetu ginekologicznego? W napiętym grafiku znajdują czas na zajęcia fitness, wizytę u fryzjera czy kosmetyczki, a brakuje zaledwie kilku chwil, by zadbać o zdrowie i samopoczucie? Ze statystyk wynika, że nawet 40% Polek nie widzi konieczności systematycznego przeprowadzania badań cytologicznych, a 27% po raz pierwszy odwiedza lekarza – ginekologa dopiero po zajściu w ciążę. Dlaczego tak się dzieje? Aż 2/3 kobiet w naszym kraju nie decyduje się na regularne badania, ponieważ wizytę u ginekologa uważają za krępującą. Być może   w czasie domowych rozmów i w trakcie szkolnej edukacji temat płciowości i seksualności człowieka, oraz związanych z tą sferą zagrożeń dla zdrowia, jest podejmowany zbyt rzadko. Niektóre panie obawiają się także, że lekarz, do którego się wybiorą, będzie niedelikatny lub swoim zachowaniem sprawi, iż w trakcie wizyty nie będą czuły się komfortowo.

Warto jednak pokonać wstyd i pozbyć się nieśmiałości, bo regularne badania mogą nie tylko zapobiec chorobie, ale po prostu uratować życie. Według Polskiej Unii Onkologii codziennie w naszym kraju diagnozuje się raka szyjki macicy u 10 kobiet, a połowa z nich nie wygrywa walki z tą ciężką chorobą. W Polsce na ten rodzaj nowotworu umiera dwa razy więcej kobiet niż w większości krajów Europy, czyli około 1700 osób rocznie. Wynika to z faktu, że w większości przypadków rak rozpoznawany jest zbyt późno. Wiele osób nadal wierzy, że spotkanie z lekarzem jest koniecznie dopiero wtedy, kiedy ciało zaczyna chorować i pojawiają się dokuczliwe objawy. Dlatego zgodnie z tym całkowicie błędnym przekonaniem zgłaszają się do specjalisty za późno! Te niebezpieczne i szkodliwe przeświadczenia sprawiają, że profilaktyka i badania kontrolne są zaniedbywane.

Do zaplanowania wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii może zniechęcać też silny lęk przed niekorzystną diagnozą. Część kobiet tak bardzo boi się choroby nowotworowej, że woli zrezygnować z badań kontrolnych i funkcjonować w nieświadomości, tym samym odbierając sobie szansę na wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia. Kolejnym powodem zbyt rzadkich wizyt w gabinecie lekarskim mogą być mity i fałszywe przekonania na temat raka szyjki macicy. Wiele pań błędnie myśli, że nie ma potrzeby przeprowadzania regularnych badań, jeżeli współżyją tylko z jednym partnerem, nie uprawiają seksu lub w rodzinie nie było dotąd przypadku choroby nowotworowej.

Aby przeprowadzić cytologię wystarczy skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy, który w naszym kraju obowiązuje od 2007 roku i jest skierowany do kobiet  w wieku od 25 do 59 lat. Bezpłatne badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Cytologię może zrobić również położna posiadająca uprawnienia do pobierania wymazu, a z tego badania można skorzystać w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. O czym warto wiedzieć przed umówieniem się na wizytę? Badanie nie może być przeprowadzone w trakcie menstruacji, a na jego wykonanie najlepiej zgłosić się co najmniej 4 dni po zakończeniu krwawienia oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem okresu. Ważne jest również, by minimum 4 dni przed wyznaczonym terminem cytologii nie stosować leków dopochwowych.

Każda z pań może przeprowadzić bezpieczny test raz na trzy lata. Jeżeli wynik będzie prawidłowy, na kolejne cykliczne badanie należy się zgłosić dopiero za kolejne 36 miesięcy. Częściej badanie to powtarza się u kobiet, u których wykryto zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub osób biorących leki osłabiające odporność. Częściej powinny przeprowadzać cytologię również panie, w rodzinach których były przypadki nowotworu szyjki macicy.

Zainteresowała Cię profilaktyka raka szyjki macicy? Dowiedz się więcej, klikając tutaj! A może zainteresuje Cię także profilaktyka raka piersi? Kliknij tutaj!