Bezpłatne badania

Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata,
  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata,
  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań.

Profilaktyka raka jelita grubego

Kto i gdzie realizuje program? Za realizację Programu badań przesiewowych raka jelita grubego odpowiada NFZ. Badania są także współfinansowane z Funduszy Europejskich.

Jak się zgłosić? Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że jesteś w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosisz się do placówki realizującej program.

Profilaktyka raka piersi

Kto i gdzie realizuje program? Badanie mammograficzne możesz wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski.

Jak się zgłosić? Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do poradni, która wykonuje takie badania.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Kto i gdzie realizuje program? Każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy.

Jak się zgłosić? Aby wziąć udział w programie nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa lub położnej.

Profilaktyka raka prostaty

Skończyłeś 50 lat? Powinieneś raz w roku poddać się kontroli lekarskiej u urologa.
Mężczyźni, których bliscy chorowali na raka prostaty powinni zadbać o profilaktykę jeszcze wcześniej bo już po 40 roku życia.

Profilaktyka nowotworów skóry

Kto i gdzie realizuje program? Kontaktuj się z instytucjami odpowiedzialnymi za realizację programu w danym województwie.                         Jak się zgłosić? Żeby wziąć udział w programie, wystarczy, że zgłosisz taki zamiar w przychodni (u lekarza POZ) biorącej udział w realizacji programu profilaktycznego.

Profilaktyka chorób odtytoniowych​

Kto i gdzie realizuje program? Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) realizują wybrane placówki POZ, które mają podpisaną w tym zakresie umowę z NFZ.
Jak się zgłosić? Nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że się zgłosisz do odpowiedniej placówki realizującej umowę z NFZ w tym zakresie.

CHCESZ RZUCIĆ PALENIE, SZUKASZ POMOCY? ZADZWOŃ!

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108 (dla telefonów komórkowych 22 211 80 15). Więcej informacji na stronie jakrzucicpalenie.pl.

Profilaktyka raka płuca

Program polega na wykonywaniu badań niskodawkowej tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i zostaną zakwalifikowani do badania.

Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe?​

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji dietetycznych.

Skorzystaj z darmowych planów żywieniowych.

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi​

Kto i gdzie realizuje program? Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi realizuje kilka ośrodków w Polsce.            Jak się zgłosić?                  O zakwalifikowaniu pacjenta do badań diagnostycznych zdecyduje lekarz wypełniający ankietę z opisem rozpoznanych objawów.

Informator o terminach leczenia

„Informator o Terminach Leczenia” to prosty sposób na uzyskanie listy miejsc, w których możesz otrzymać pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Tutaj można odnaleźć informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych.

Dane o realizacji programu

Zapoznaj się z danymi o realizacji programu na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.