Dlaczego nadmiar cukru szkodzi?

Cukier a konsekwencje zdrowotne

Pływamy w morzu cukru

Często słyszymy, że spożywamy coraz więcej cukru. Nie chodzi jednak tylko o biały cukier, ten który znajduje się w cukierniczce. W wielu produktach spożywczych znajdują się duże ilości cukru, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Między innymi z tego powodu spożycie cukru w polskim społeczeństwie znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Trać kilogramy, zyskuj zdrowie

Cukier ma słodko – gorzki smak. Szybko uzależnia, a zjadany w nadmiarze prowadzi to otyłości, która jest przyczyną wielu groźnych, często śmiertelnych, chorób z nowotworami, schorzeniami serca i cukrzycą typu 2 na czele.

ŹRÓDŁA CUKRU W NASZEJ DIECIE. CUKROWE BOMBY I INNE PUŁAPKI.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby nie przekraczać spożycia 10 łyżeczek cukru dziennie (przy diecie 2000 kcal), a jeszcze korzystniej dla zdrowia byłoby spożywać mniej niż 5 łyżeczek. Dane dotyczące spożycia cukru są alarmujące! Statystyczny Polak spożywa nieco ponad 42 kg cukru rocznie.

NADMIERNE SPOŻYCIE CUKRU A RYZYKO ROZWOJU NOWOTWORÓW

Nadmierne spożycie cukru w naszej diecie może prowadzić do nawagi i otyłości. Otyłość, definiowana jako wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) powyżej 30 kg/m2, nie jest problemem estetycznym, jest to poważna choroba, na którą zapada coraz więcej osób.

ZMIANA NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH METODĄ MAŁYCH KROKÓW

Czy zdrowe odżywianie oznacza, że musisz radykalnie zmienić dietę i zrezygnować ze wszystkich ulubionych potraw? Nie. Zupełnie nie. Twoja droga do zdrowia może być tak prosta, jak przejście z białego chleba na pełnoziarnisty, dodanie łyżki mielonego siemienia lnianego do popołudniowego jogurtu lub zamówienie ulubionej kawy z odtłuszczonym mlekiem zamiast pełnego.

Jedz zdrowo i zmniejsz ryzyko

JEDZ ZDROWO I OGRANICZAJ RYZYKO ZACHOROWANIA NA NAWOTWORY

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na nasz organizm – ta zdrowa i dobrze zbilansowana daje nam lepsze samopoczucie, większą energię, ale też obniża ryzyko występowania wielu poważnych chorób, np. nowotworów złośliwych.

JAK I DLACZEGO OGRANICZYĆ SPOŻYCIE CUKRU?

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że na przestrzeni lat 2008–2017 średnie spożycie cukru w Polsce wzrosło o ponad 6 kilogramów na jednego mieszkańca kraju i z biegiem czasu cukier stał się nieodłącznym składnikiem naszej codziennej diety.

Cukier szkodzi baner dla młodzieży

Czy wiesz ile cukru kryje się w napojach?

Uniwersalnym napojem, za pomocą którego powinno się gasić pragnienie jest woda! Czy wiesz, że woda jest głównym składnikiem naszego ciała? Ciało człowieka zbudowane jest  aż w 60 % z wody.

Nadmiar cukru szkodzi

Jak wskazują badania, Polacy spożywają coraz więcej cukru, co prowadzi do znacznego wzrostu ryzyka otyłości, chorób serca, chorób jamy ustnej czy cukrzycy. Dlatego Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię edukacyjno–informacyjną, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ryzyka zdrowotnego, związanego z nadmiernym spożyciem cukru.