Nadmiar cukru szkodzi

Jak wskazują badania, Polacy spożywają coraz więcej cukru, co prowadzi do znacznego wzrostu ryzyka otyłości, chorób serca, chorób jamy ustnej czy cukrzycy. Dlatego Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię edukacyjno–informacyjną, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ryzyka zdrowotnego, związanego z nadmiernym spożyciem cukru.

Prowadzone działania realizowane są w ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020 – 2030. Ich celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka chorób nowotworowych, ale także zmiana postaw zdrowotnych Polaków, jak również propagowanie zdrowego stylu życia w tym aktywności fizycznej. Kampania ma za zadanie zachęcić  do prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawy jakości diety. Oprócz tego, że spożywamy cukier jako dodatek do kawy lub herbaty, znajduje się on także w produktach takich jak napoje, produkty mleczne lub płatki śniadaniowe, czego często nie jesteśmy świadomi. Niezwykle ważne jest czytanie etykiet produktów żywnościowych, w celu weryfikacji ich składu pod kątem zawartości cukru.

Czas policzyć się… z cukrem

W ramach kampanii przygotowany zostanie szereg materiałów edukacyjno-informacyjnych, w tym m.in. spoty telewizyjne oraz treści przeznaczone do Internetu. Działania kierowane są do bardzo szerokiej grupy odbiorców –  zarówno dorosłych kobiet i mężczyzn, jak i nastolatków i dzieci. Dla wymienionych grup wiekowych zostaną przygotowane odrębne, odpowiednio dostosowane komunikaty. W przekazie ważne będzie „policzenie się z cukrem” w sposób przenośny i dosłowny. Często dzienne normy spożywanego cukru przekraczane są nawet kilkukrotnie. Nieocenione znaczenie ma kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży, dzięki którym zamiast po słodycze sięga się po warzywa i owoce, wybiera naturalne produkty mleczne zamiast słodzonych, wodę zamiast słodkich napojów. Te dobre nawyki zostaną z nami w życiu dorosłym i zostaną przekazane kolejnym pokoleniom.

Przewidywanym efektem prowadzonych działań edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych jest  ograniczenie zachorowalności na otyłość, nowotwory czy cukrzycę poprzez obniżenie ilości spożywanego cukru, czyli tzw. profilaktyka pierwotna chorób dietozależnych, w tym nowotworów.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami dr Katarzyną Wolnicką, dr hab. n. med. Martą Mańczuk, dr n. o zdr. Pawłem Koczkodajem