Cukier szkodzi baner dla młodzieży

Czy wiesz ile cukru kryje się w napojach?

Uniwersalnym napojem, za pomocą którego powinno się gasić pragnienie jest woda!

Czy wiesz, że woda jest głównym składnikiem naszego ciała? Ciało człowieka zbudowane jest  aż w 60 % z wody.

Woda pełni w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje:

  • wchodzi w skład komórek naszego ciała;
  • odpowiada za regulację temperatury naszego ciała – kiedy jest gorąco pocimy się i w ten sposób chłodzimy organizm;
  • oczyszcza organizm z niepotrzebnych składników;
  • umożliwia transport składników odżywczych w ciele.     

Wodę trzeba dostarczać naszemu organizmowi regularnie.

Jeżeli pijemy dużo wody - Infografika

Napoje – ile skrywają cukru?

Napoje słodzone, zwłaszcza gazowane, chętnie spożywane przez dzieci i młodzież, są przede wszystkim źródłem cukrów prostych. W swoim składzie, oprócz cukrów, mogą one zawierać także substancje słodzące, aromatyczne, barwniki, kwasy i substancje konserwujące. Nie są to produkty zalecane w żywieniu dzieci i młodzieży, ze względu na to, że duże ich spożycie może stanowić istotny czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym przede wszystkim otyłości, cukrzycy typu 2 i próchnicy zębów.

Czy wiesz, że w pół litrowym słodkim napoju gazowanym może być nawet 50 g cukrów (tj. 10 łyżeczek cukru !). Podobną ilość zawierają napoje owocowe niegazowane. Warto zwrócić uwagę także na skład popularnych wód smakowych. Te produkty mogą zawierać aż 5 łyżeczek cukrów w pół litrowym napoju.

Napoje z kofeiną i napoje energetyzujące – uważaj! Mogą być bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia. Substancje zawarte w takich napojach mogą być bardzo szkodliwe w przypadku przyswojenia większych ilości. Jednymi z najczęściej pojawiających się problemów są nadmierne pobudzenie skutkujące brakiem skupienia, bezsenność oraz bóle głowy. Jednak zdecydowanie gorszymi z powikłań wywołanych zawartymi w nich substancjami są zaburzenia rytmu serca, martwica wątroby czy zaburzenia neurologiczne. Picie napojów energetyzujących może okazać się więc niebezpieczne.

Nie zaleca się  również dzieciom i młodzieży spożywania kawy. Jest ona istotnym źródłem kofeiny, która ma działanie pobudzające i zaliczana jest do substancji psychoaktywnych. Kofeina może niekorzystnie wpływać na gęstość mineralną kości, która kształtuje się w dzieciństwie i wczesnej młodości. W podobny sposób może oddziaływać wypijanie dużych ilości napojów typu „cola” oraz napojów energetyzujących, które również zawierają spore ilości kofeiny.  Rekordziści dostępni na rynku „energetyków” mogą zawierać w półlitrowej butelce nawet 12 łyżeczek cukrów.

Soki – co należy o nich wiedzieć?

Do chętnie wybieranych napojów należą soki – głównie preferowane są soki owocowe, rzadziej warzywne. Należy jednak odróżnić soki od napojów owocowych. Za sok można uznać produkt, w którym zawartość soku z owoców wynosi 100%. Soki owocowe dostarczają znacznych ilości witaminy C, b-karotenu i flawonoidów oraz umiarkowanych ilości kwasu foliowego i innych witamin z grupy B. Są one także źródłem potasu, manganu i w mniejszym stopniu innych składników mineralnych. Jednak sięgając po soki trzeba wziąć pod uwagę, że produkty te są nie tylko źródłem cennych składników odżywczych, ale również naturalnych cukrów prostych, a wypijanie ich w zbyt dużych ilościach może przyczynić się między innymi do rozwoju nadwagi i otyłości. Produkty te nie zawierają w swoim składzie korzystnego dla pracy przewodu pokarmowego błonnika, który występuje w dużych ilościach w surowych warzywach i owocach. Częste spożywanie soków może również sprzyjać rozwojowi próchnicy, poprzez kontakt zębów z zawartymi w nich węglowodanami. Dlatego też dzieciom i młodzieży zaleca się spożywanie maksymalnie jednej (niepełnej) szklanki soku  owocowego dziennie. Sok nie powinien stanowić więcej niż 1 z 5 zalecanych  porcji warzyw i owoców w ciągu dnia.

Napoje mleczne – zdrowie Twoich kości.

W diecie dzieci i młodzieży istotnym źródłem płynów powinny być napoje mleczne (są one doskonałym źródłem białka, ale także wapnia budującego kości i zęby). Wybierając produkty mleczne należy sięgać po te bez dodatku cukrów. Warto zwrócić uwagę że mały (150 g) jogurt owocowy to aż 4 dodatkowe łyżeczki cukrów w diecie.

Podsumowując – co pić?

Zaleca się picie wody, herbatek owocowych niesłodzonych, soków warzywnych i owocowo-warzywnych i w mniejszej ilości (ze względu na zawartość cukrów) soków owocowych ( max. 1 szklanka dziennie). Soki owocowe nie powinny stanowić więcej niż 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Wykazano, że picie herbaty, zarówno zielonej, jak i czarnej również przynosi dodatkowe korzyści dla zdrowia. Napojów tych nie powinno się jednak słodzić.

 Pamiętaj!

Kiedy jest gorąco albo jesteśmy po dużym wysiłku (bieganie, aktywna zabawa, zawody, w-f, uprawianie sportów) potrzebujemy więcej wody. Zawsze powinniśmy mieć przy sobiebutelkę z wodą – to zdrowy nawyk.

Jakie napoje są dla nas zdrowe?Jakie napoje nie są dla nas zdrowe?
  • Woda – najlepiej gasi pragnienie

  • Woda z dodatkami naturalnymi (cytryna, mięta, owoce)

  • Soki warzywne, owocowo-warzywne

  • Soki owocowe – nie więcej niż szklanka dziennie

  • Mleko, napoje mleczne – bez dodatku cukrów

  • Owocowe herbatki – bez dodatku cukrów

  • Słodkie napoje gazowane

  • Wody smakowe z dodatkiem cukrów

  • Napoje typu mrożona herbata

  • Napoje typu cola, oranżada

  • Napoje smakowe niegazowane

  • Nektary i napoje w kartonach

  • Słodzone napoje mleczne

  • Napoje energetyzujące tzw. „energetyki”

Dlaczego słodzone napoje nie są dobre dla naszego zdrowia?

  • Słodzone napoje nie zawierają żadnych potrzebnych do działania naszego ciała składników odżywczych.
  • Dostarczają za dużo bardzo szkodliwego dla naszego organizmu cukru oraz za dużo energii – możemy czuć się poddenerwowani, mieć problemy ze skupieniem, koncentracją. Nadmiar cukru powoduje wiele chorób, zmniejsza naszą sprawność, a także energię do zabawy i nauki.
  • Cukier i słodkie napoje powodują choroby zębów – próchnicę.
  • Po napojach słodzonych oraz gazowanych bardzo często chce nam się jeszcze bardziej pić – nie gaszą one naszego pragnienia.
  • Nadmiar cukrów, a za mało warzyw i owoców w codziennej diecie, wpływa na naszą kondycję, sylwetkę, stan skóry i włosów, a także zdolność do koncentracji i nauki.

Sprawdźmy ile jest cukru w różnych napojach! Gdzie ukrywa się niezdrowy cukier?

Woda   Rysunek Butelka 0,5 l O łyżeczek cukruWoda smakowa, słodka   Butelka 0,5 l 5,5 łyżeczkiNapój gazowany, słodki   Butelka 0,5 l Ok. 10 łyżeczekNapój typu herbata mrożona   Butelka 0,5 l 4,5 łyżeczek
Jogurt pitny smakowy     300 g opakowanie 8 łyżeczekNapój typu cola     Butelka 0,5 l 10,5 łyżeczekNapój niegazowany smakowy, słodki   Butelka 0,5 l 9 łyżeczekMleko smakowe czekoladowe w kartoniku dla dzieci   250 ml mały kartonik 5,5 łyżeczek

Jak przygotować pyszną i zdrową, domową wodę smakową bez cukru?

Mieszaj składniki:

Woda, cytryna, ogórek;

Woda, truskawka, bazylia;

Woda, mięta, cytryna;

Woda, jagody, limonka;

Woda, malina, mięta;

Woda, plasterki pomarańczy.

Masz jakiś inny pomysł? Eksperymentuj! Próbuj i smakuj!

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertem dr Katarzyną Wolnicką