Rak szyjki macicy - porady

Chłopak i dziewczynka. Szczepienia przeciw HPV.

Szczepienia przeciwko HPV – Dlaczego są ważne?

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z najważniejszych kroków w zapobieganiu pewnym chorobom. HPV to wirus, który może powodować różne problemy zdrowotne, w tym raka szyjki macicy u kobiet oraz inne rodzaje nowotworów u obu płci. Szczepienie jest dostępne i zalecane dla dzieci i młodzieży, ale także dorośli mogą z niego skorzystać.

Czytaj więcej »
Dzieci. Szczepienia przeciw HPV są skuteczne

Szczepienia profilaktyczne przeciwko HPV

Odkrycie zależności przyczynowo-skutkowej pomiędzy HPV a rozwojem raka szyjki macicy zostało uhonorowane przyznaniem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Prof. Haraldowi zur Hausenowi – niemieckiemu wirusologowi, który zainicjował i pierwszy przeprowadził badania potwierdzające ową zależność.

Czytaj więcej »

Nie ryzykuj, zbadaj się!

Regularna cytologia to szansa na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium i całkowite wyleczenie. O tym badaniu nie powinny zapominać zwłaszcza kobiety, które są bardziej narażone na ten typ nowotworu.

Czytaj więcej »

Wypoczynek to konieczność!

Żyjemy w czasach, w których bycie na ciągłych obrotach jest wręcz nobilitujące. Branie nadgodzin postrzegane jest jako ambicja, a rezygnowanie z urlopu to wyraz pracowitości.

Czytaj więcej »
Kobieta w okuarach. Tekst: pamiętaj o regularnej cytologii.

Profilaktyka skuteczną bronią walki z rakiem szyjki macicy

O raku szyjki macicy krążą mity, z których większość jest nieprawdziwa. Po pierwsze mówi się, że jest to choroba kobiet prowadzących „rozwiązły” tryb życia i kobiet o niskim statusie społecznym. Drugim mitem jest powtarzana informacja, że po urodzeniu dzieci nie ma potrzeby poddawania się regularnym badaniom ginekologicznym. Po trzecie, że rak to wyrok!

Czytaj więcej »